PROGRAM FESTIVALU VĚDY 2016

Celodenní bohatý program Festivalu vědy, který bude populárním a interaktivním způsobem
představovat přírodovědné a technické obory.

Program Festivalu vědy umožní, že si budete moci na vědu doslova „sáhnout“. Na mnoha venkovních stanovištích na travnaté ploše u Vítězného náměstí (Kulaťáku) na Praze 6 a v prostorách Národní technické knihovny se vám budeme snažit přiblížit tento, pro mnohé málo známý, badatelský svět. Zjistíte tak, že: „Věda má rozmanité podoby a využití“, jak uvádí Pavel Bělobrádek, vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace.

Festival vědy - mapa
Festival vědy - mapa - legenda
  • 7. září 2016
  • Účastníci akce
  • Doprovodný program (Ballingův sál NTK)
ČVUT v Praze
ČVUT v Praze
Že je technika nudná a že se hodí jenom pro kluky?

Tyto a další mýty o studiu techniky se bude snažit vyvrátit a o vaši přízeň ucházet, jedna z nejstarších a největších technických univerzit v Evropě, kterou je České vysoké učení technické v Praze.

Zažijete „Vědu a techniku z ČVUT všemi smysly“. Zahrajete si naši hru „Mladý inženýr“, takže už teď se můžete začít těšit, protože o vědu, techniku a zábavu nebude rozhodně nouze. Zábavná věda z ČVUT vás bude bavit :-).

V Tech zóně ČVUT se interaktivně představí a předvedou všechny naše fakulty a některé součásti.


Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT - Neviditelné a přesto s velkou mocí
S počítačovým virem i s radioaktivitou se můžeme setkat každý den. Je třeba se jich obávat? Virus v počítači vnímáme jako konec dat, radioaktivitu mnohdy jako příčinu vzniku nemocí, ale je tomu opravdu tak? Dá se před obojím chránit? V naší expozici vám ukážeme několik scénářů při napadení počítačovým virem, základní pravidla pro bezpečnou práci s počítači a způsob léčby, možný výskyt radioaktivity a její působení na nás.


Fakulta elektrotechnická ČVUT - Neživé a přesto se to hýbe
Jak rozpohybovat roboty? Jak naučit auta předcházet kolizím? Jak využívat biologické signály lidského těla? Jak rozezpívat ovoce? Jak automaticky rozpoznat věk, pohlaví či identitu člověka? Jak vypadá a závodí studentská Elektroformule? To vše a mnoho dalšího se můžete dozvědět na našem stánku nebo při studiu na Fakultě elektrotechnické.


Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT – Biohrátky
Nanotechnologie z blízka - pokud chcete vidět písek, který se bojí vody a zůstane suchý i ve vodě, navštivte naši expozici věnovanou nanotechnologiím. Zde si můžete zkusit, zda pouhým okem poznáte rozdíl mezi nanočásticemi velikými 40 a 70 miliardtin metru, vyzkoušíte si, jak se chová ne-newtonovská tekutina nebo se podíváte jakou roli má rozměr materiálu na jeho vlastnosti.

Expozice člověk - přijďte si prohlédnout medicínské modely lidského těla. Pro malé návštěvníky je připraven jednoduchý poznávací kvíz (razítka s orgány, razítka s kostmi správně umístit do předlohy člověka). Vyzkoušíte si masáž srdce na figuríně určené k nácviku masáže.

Přírodní vědy a termokamera - budete svědky praktické ukázky fungování termokamery a možnosti jejího použití v praxi.


Fakulta stavební ČVUT - Budovy jinak
Na stánku Fakulty stavební se můžete přesvědčit, že navrhování staveb už není jen rýsování na papír. Uvidíte, jak vypadá moderní návrh a realizace stavebních projektů, 3D data převedená z nejrůznějších CAD a BIM aplikací i jiných 3D datových zdrojů a jak je lze spojit do jednotné prezentace, umožňující jejich společnou fotorealistickou vizualizaci. Dále k vidění bude 4D analýza, detekce kolizí, revizní procesy, ochrana i snadné publikování na internetu.

Zájemci si budou moci také vyzkoušet měření s Theodolitem Zeiss 030, měření s totální stanicí Topcon GTS-2110, tvorbu polystyrenových modelů na speciálních řezačkách a výrobu oblíbených placek dle vlastního přání.


Fakulta architektury ČVUT - Architektura z papíru
Složit papírovou čepici nebo lodičku umí každý, na našem workshopu si však vyzkoušíte něco složitějšího a efektnějšího. Vyrobíte si kirigami, perspektivní krabičku nebo postavíte papírový dům od známého architekta. Budete potřebovat jen šikovné ruce a trpělivost! Návod, jak na to, pro vás připravili studenti 1. ročníku Fakulty architektury ČVUT v předmětu deskriptivní geometrie.


Fakulta informačních technologií ČVUT – Buď FIT
3D tiskárna RepRap - těšit se můžete na 3D tiskárnu RepRap. Představte si stroj, do kterého pošlete počítačový 3D model, který se vejde do prostoru tiskové plochy (nyní 20x20x15 cm). Chvíli počkáte a dostanete skutečný objekt vytisknutý z plastu, který si můžete osahat v ruce. A z jakého plastu? To vám rádi prozradíme přímo na Festivalu vědy. Tiskárna se vám vejde na stůl, a dokonce si ji můžete sami postavit za několik tisíc korun. Další výhodou je, že je kompletně open source. Navíc 3D tiskárna umí vyrobit části sama sebe. To není sci-fi, je to realita.

Simulátor pro piloty dronů
Přijďte si vyzkoušet počítačovou simulaci, která slouží k tréninku pilotování dronů. Kromě základních letových dovedností poskytuje software nácvik i složitějšího manévrování, které je do terénu velmi důležité. Dozvíte se, jak se dron pilotuje v praxi, zajímavosti z pohledu fyziky nebo jak a za kolik si lze sestavit vlastní dron.


Fakulta dopravní ČVUT - Dopravní hrátky
Dopravní simulátor - budete mít příležitost řídit vozidlo nebo motorku na speciálním Dopravním simulátoru, který potěší jak malé, tak i velké návštěvníky. Simuluje řízení v provozu i na závodním okruhu, takže si budete moci vyzkoušet, jaké to je být řidičem a řešit různé situace, které se během jízdy mohou přihodit.

Hlukoměr - změří sílu vašich hlasivek, možná druhý den budete mluvit pouze potichu.

Testík dopravních znalostí - vyzkoušíme si, jak jste na tom. Bude to prostě taková škola hrou.

Interaktivní kamion Fakulty dopravní, který bude umístěn v ulici Thákurova 7 na Praze 6. Jedná se o kabinu nákladního automobilu s projekcí virtuální reality interaktivní jízdy reálného vozidla.


Fakulta strojní ČVUT - Máš na to!
Formule, kola, vzducholoď, mobily,...tohle všechno musel vyrobit strojař. Na stánku Fakulty strojní ČVUT uvidíte, jak jednoduché věci kolem vás fungují a kdo je vyrábí.

Rukama strojaře prostě musí projít skoro vše, abyste mohli v dnešním světě jíst, pít, jezdit, hrát si na počítači, telefonovat, vařit a dělat spoustu dalších činností

Inkubátor ČVUT – Heating Table a Fantastické karty
Inkubátor ČVUT představí start-up Galavito s.r.o. a jeho inovativní produkt „Heating Table“. Topení a stolek v jednom je vhodný zejména na venkovní posezení v chladnějším počasí, protože od nohou příjemně prohřívá celé tělo. Elektrické topení funguje na principu infračerveného záření, ohřívá pouze objekty, ne vzduch. Z tohoto důvodu může být topení použito venku i uvnitř, jelikož oproti plynovým zářičům nevypouští škodliviny a nezpůsobuje bolest hlavy. Heating Table je vyroben z nejkvalitnějších materiálů a certifikován podle nejpřísnějších norem Evropské unie.
Také se můžete těšit na start up společnosti Imaglee a jeho produkt „Fantastické karty“. Multifunkční karty jsou graficky jednoduché a zároveň zajímavé. Najdou uplatnění nejen ve volném čase, ale i ve škole v hodinách matematiky, českého jazyka, vlastivědy nebo cizích jazyků. S kartami se dají hrát desítky her podporujících slovní zásobu, postřeh, vědomosti, matematické myšlení, kreativitu, týmovou práci a invenci. Žáci musí např. najít asociace na zajímavá místa naší republiky, vyprávět příběh nebo pojmenovat obrázky v angličtině. Karty skýtají možnost tvořit si vlastní pravidla a tím u dětí i dospělých probouzejí kreativního ducha.

Ústav tělesné výchovy a sportu - sport Laser hrátky
Sportovní střelba z laserové pistole na terč. Zjistíte a vyzkoušíte si, že to není tak jednoduché, jak to třeba na první pohled vypadá. Trochu sportu také neuškodí :-).

VŠCHT
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Chemie je všude kolem nás

VŠCHT Praha hravou formou přibližuje přírodní vědy žákům základních a středních škol, ale i zvídavým dospělým. Ve svých stáncích prezentuje, že chemie je všude kolem nás a je jí potřeba v každodenním životě.

Seznam stánků:

Vysoká škola chemicko-technologická: Projekt Hodina moderní chemie
Chemici předvedou své oblíbené experimenty, pohrají si s kapalným dusíkem a suchým ledem, ukáží rychlé a pomalé hoření papíru či chemický semafor.

Polymery v lékařství

Bakterie - pomocník či nepřítel

Bezpečí domova
Na stánku uvidíte zblízka mikroorganismy, se kterými žijete.

Raketková základna
Když se řekne chemie, mnoho lidí si představí výbuchy a hoření. A tento stánek to 100% potvrdí.

Využití mikroorganismů pro zdraví a technologie
U nás můžete ochutnat jak vzniká pivo, od sladu, přes sladinu a mladinu až po finální produkt. A také uvidíte fotobioreaktor v akci, ve kterém se pěstují mikroskopické řasy, které někdy nesou označení jako "superpotravina"

Fascinující svět biochemie a mikrobiologie

Cereálie nás baví

Mléko – nezbytná součást vyvážené stravy
Přijďte se dozvědět, jak se vyrábí sýr a ostatní mléčné výrobky. Tušíte, co jsou to probiotika a bakterie mléčného kvašení? Víte, jaký tuk je nejlepší na smažení?

výživě hravě a zdravě
Stánek pro pro malé a větší: veselé, ale i naučné kvízy o výživě člověka; odpovědna, co jste chtěli vědět o výživě člověka a báli jste se zeptat.

Odhal nekvalitní a šizenou potravinu

Příroda je naší inspirací

Hrátky s fyzikou a fyzikální chemií
Ukážeme principy měření některých fyzikálně-chemických vlastností kapalin a přiblížíme využití v průmyslu. Dále si pohrajeme s elektřinou a magnetismem.

Zábavná analytika a inženýrství
Spektrometricky ověříme pravost šperků, léků, či složení alkoholického nápoje. Ukážeme využití 3D tiskárny v moderním chemickém inženýrství, seznámíme se s mikrofluidikou. Připravíme si a okusíme lyofilizované ovoce.

Člověk vs. počítač
Chemie a počítače mají mnohem více společného, než se na první pohled zdá. Ukážeme vám nejrůznější možnosti využití výpočetní techniky v chemické praxi od simulací procesů či termokamer až po robotické manipulátory.

Molekulární gastronomie
Degustační expozice představí molekulární gastronomii, ukážeme si metodu sférifikace, želírování. Zjistíte, že obyčejným ledem chladí jenom suchaři. A řekneme si, jak se měří pálivost chilli papriček. Z pokrmu se můžete těšit na krémové ravioli, vanilkové špagety, ledové oplatky, bublající drinky a odvážní mohou ochutnat i naši chilli specialitu.

DDM hl. m. Prahy
DDM hl. m. Prahy
Volnočasové aktivity pro děti i dospělé

Stanice techniků a Stanice přírodovědců jsou dvě ze sedmi středisek Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy. Jedná se o jedinečná místa, která mají nepostradatelný význam pro volný čas dětí a mládeže.

Stanice techniků
Robotika NXT/EV3:
Jaké roboty lze sestrojit ze stavebnice LEGO NXT/EV3 a co všechno dokážou? Vyzkoušejte si roboty sestrojené členy kurzu robotiky.

Fyzika převážně nevážně:
Věděli jste například, že pomocí dvou elektrod si můžete ohřát párek? Ukážeme vám zábavné řezání funkčním CO2 laserem. Naučíme vás sestrojit raketu poháněnou směsí vody a vzduchu, kterou si snadno sestrojíte i doma.


Stanice přírodovědců
Odlévání zkamenělin:
Přijďte si vyrobit odlitek prvohorního trilobita, druhohorního amonita nebo žraločího zubu. Vyzkoušejte, že sádra při tuhnutí hřeje. Tuhnutí sádry je exotermická reakce, při které vzniká teplo.

Určování minerálů:
Rozeznáte od sebe křemen a kalcit nebo živec a baryt? Vyzkoušejte si určování minerálů podle Mohsovy stupnice tvrdosti, hustoty nebo barvy vrypu, což je barva prášku, kterou zanechá minerál na neglazované porcelánové destičce.

Chemie vlastníma rukama:
Odhalíme vám tajemství tajného písma, ukážeme efektní pokusy a různé chemické aparatury.

PaVěda
Malí badatelé:
I malý vědci si dokáží vyrobit například tornádo v lahvi anebo si sestrojí jednoduchý model.
Přijďte si vyzkoušet ukázky z lekcí nově připravovaného programu pro zvídavé děti.

NTK
Národní technická knihovna
Přednášky, filmy, exkurze i program na Kulaťáku

Vyrobíte si originální placku s charakteristickými motivy knihovny, dozvíte se, jaké studijní možnosti knihovna nabízí, a knihovnu virtuálně navštívíte.

Doprovodný program v NTK
 •  Přednášky (viz nahoře záložka vpravo "Doprovodný program") a dokumentární filmy / Ballingův sál
 •  Výstavy / parter
 •  ČESKÁ VĚDA BOJUJE S VIRY; Antonín Holý, český vědec světového významu
 •  ŽIJEME HUDBOU; interaktivní instalace – šest českých skladatelů mladé generace a jejich hudba pro Orchestr BERG
 •  Prohlídky Národní technické knihovny formou pátrací hry, kontakt: martin.horesovsky@techlib.cz

V těsném sousedství knihovny, před fakultou stavební ČVUT, bude pro zájemce umístěn kamion se simulátorem řízení.

UOCHB
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky
Úžasná chemická podívaná

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky připravuje pro návštěvníky Festivalu vědy 2016 úžasnou chemickou podívanou plnou atraktivních pokusů. Na vlastní oči uvidíte přeměny světelné, tepelné a chemické energie. Vědci Vám ukáží neviditelné kresby vhodné pro špionáž či ochranu bankovek a dokumentů. Budete si moci vyzkoušet kreslení ohněm. A víte, že ne vždy oheň pálí? Také o tom Vás přesvědčí akademici pomocí pokusu. To vše a mnohem více zažijete a pocítíte vlastními smysly na stáncích ÚOCHB AV ČR na Festivalu vědy 2016.

Magická chemie
Vzájemné ovlivňování molekul a světla nám odkrývá strukturu studovaných látek. Molekuly mohou světlo jak pohltit tak vydávat. Na vlastní oči uvidíte přeměny světelné, tepelné a chemické energie. Názorné ukázky zahrnou různé druhy hoření. Neviditelné kresby vhodné pro špionáž nebo jako ochranné prvky bankovek, cenin a dokladů. Pomocí elektrické energie namnožíme svítící plazmu

Magnety jsou boží!
Magnety jsou všude kolem nás. Ukážeme vám, jak využívá naše Země magnetické pole při ochraně všeho živého, rostliny a živočichové při orientaci, lékaři při zkoumání lidského těla nebo chemici při určování struktur sloučenin. Přijďte si s námi vyzkoušet efektní pokusy s magnety, podívat se do nitra silného supravodivého magnetu, nebo odhalit strukturu molekul.

Výbava chemické laboratoře
Laboratoř nejsou jen chemikálie. Je tam také řada stroječků a zařízení, které s těmi chemikáliemi něco dělají. Dnes jich lze řadu koupit, ale co když vymyslíte proces, který před vámi ještě nikdo nedělal? Můžete k němu potřebovat zařízení, které také ještě nikdo nedělal. Víte zhruba co by mělo umět, ale zatím neexistuje. A právě pro tento případ jsme tu my. Můžeme vytvořit to, co ještě nikdy nikdo před námi.
Protože chceme jít s dobou, ukážeme vám moderní způsoby výroby. 3D tisk, CO2 laserový plotter, je to co uvidíte v činnosti. Seznámíme vás s principy práce těchto technologií.


Chemie a čas
Předvedeme chemické pokusy, které zviditelňují roli času v chemii. Objasníme, čím jsou náhlé změny barev roztoků způsobeny. Protože vše spěje k rovnováze, barevné oscilace časem ustanou.

Chemické světlo
aneb tmy se nebojíme – pomocí jednoduché chemické reakce se naše speciální baňky a skleněné aparatury rozzáří všemi barvami.

Univerzita Karlova
Univerzita Karlova v Praze
Fakulty nejstarší české univerzity

Pedagogická fakulta

Stánek katedry informačních technologií a technické výchovy
Na našem stánku naleznete 3D pracoviště, virtuální prostředí, robotické hrátky nebo závody Sphero. Vyzkoušet si zde můžete pořízení 3D modelu své hlavy a jeho vytištění. Vyzkoušet si můžete táž pohyb v interaktivní místnosti plné grafiky nebo detektivní multimediální webovou hru. Můžete řídit robotické zápasníky, ovládat robotického pošťáka, řídit robota segwaye nebo jen tak sestavovat robotické modely dle návodu.  Připraveny budou i závody Sphero o ceny.

Stánek katedry české literatury
„Jak funguje svět? Ať už je to jednoduché nebo složité, vždycky je to výzva!“ Takové je motto Labyrintu věd(ění), univerzity prvního věku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, která jde napříč generacemi i tématy.  Je určena především dětem ve věku 10 – 15 let, avšak je otevřena všem. Na festivalu se mimo jiné představíme hrou Labyrinthum pictum – putováním světem Labyrintu a kvízem s úkoly z přednášek. Umíte to, co zvládnou děti a teenageři z Labyrintu? Přijďte se o tom přesvědčit!

Stánek studentského spolku Drosophila
Mikrosvět a makrosvět pro velké i malé. Přijď se podívat za studenty PedF UK na stánek Drosophily. Ukážeme ti, jak proniknout do tajů mikrosvěta s pomocí mobilního telefonu, jak se podívat pod povrch lidského těla na tabletu a možná necháme vybuchnout sopku. Kromě přírodopisu zabrousíme i do chemie a budeš si moct vyzkoušet netradiční pokusy. Zároveň bude pro tebe na stánku připraven přírodovědný kvíz a také možnost si vyrobit vlastní přívěšek z přírodního materiálu.

 
 

Fakulta tělesné výchovy a sportu

Nadváha nebo obezita na straně jedné jako nedostatečný pohybový režim a svalové dysbalance na straně druhé jako důsledek nadměrného pohybového zatížení na straně druhé, jsou podstatné dopady současného životního stylu. V našem stánku posoudíme oba tyto fenomény pomocí neinvazivního bioimpedančního měření. Posuzovaní jedinci dostanou výsledky šetření s návodem jak postupovat při nápravě nalezených nedostatků.

 

Farmaceutická fakulta v Hradci Králové

Myslíte si, že farmacie je pouze o vydávání léčivých přípravků v lékárně? Víte, jaké disciplíny musí farmaceut ovládat? Navštivte stánek Farmaceutické fakulty a my vás seznámíme se základními odvětvími farmacie, které farmaceut musí znát. Tyto vědy se zabývají studiem léčivých rostlin, přípravou léčivých přípravků, kontrolou kvality léčiv či chemickou syntézou a návrhem struktur nových léčiv. Budete si moci vyzkoušet rozeznat léčivé rostliny na základě charakteristických znaků, v lékárnách prováděné rozplňování tobolek nebo se seznámit se základními kontrolními analytickými metodami pro důkaz léčivých látek a nečistot v léčivých přípravcích.

 

Lékařská fakulta v Plzni

Praktická výuka resuscitace na výcvikovém modelu, včetně ukázky využití externího defibrilátoru. Zajištění první pomoci při zranění a nenadálých zdravotních příhodách předvedou studenti Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy, kteří dlouhodobě pracují v záchranářském spolku Life Saving Support. Na posteru si návštěvníci budou moci prohlédnout také historický vývoj resuscitace, jak jej ovlivnila věda a technický rozvoj.

 
 

Filozofická fakulta

Staňte se u nás (aspoň) na pět vteřin filozofem! Projděte kvízem, vyfoťte se jako slavní absolventi FF UK a vyzkoušejte na vlastní myšlení, že slova a věci nejsou v úplně náhodném vztahu.

 
 

Matematicko-fyzikální fakulta

Virtuální realita: Oculus + Kinect = Ocunect
Přijďte se ponořit do virtuální reality, ve které se můžete nejen rozhlížet, ale také s ní interagovat za pomocí pohybů vlastního těla! Přeneseme vás na vesmírnou stanici, kde se budou dít "věci"... aneb malá ukázka s čím si hrají studenti Vývoje počítačových her na MFF UK!

Programujeme drona
Drony jsou čím dál tím dostupnější a technologicky dokonalejší. Létat s nimi dnes není nic složitého. Naprogramovat drona tak, aby létal sám je ale mnohem větší výzva. Jaké problémy je třeba vyřešit a jak se vlastně dá takový dron ovládat pomocí počítače? Přijďte se podívat na experimenty s létajícími drony!

Experimenty s kapalným dusíkem
Budeme demonstrovat zajímavé experimenty fyziky nízkých teplot včetně zvýšení vodivosti v kovech a magnetické levitace. Předvedeme také zajímavé chování LED diod hluboko pod bodem mrazu nebo ukázku raketového pohonu na pingpongovém míčku.


Fakulta sociálních věd

Ekonomie (Institut ekonomických studií FSV UK)
Chytré pohádky, představíme vám knihy pohádek od autorů Eva Skořepová, Michal Skořepa, které pomáhají vysvětlit základní ekonomické zákonitosti:
- Chytré pohádky z lesní mýtinky (Zvířátka ve světě ekonomie)
- Chytré pohádky z městské zahrádky (Zvířátka ve světě financí)

Fantastické karty je možné využít nepřeberným množstvím způsobů. Karty je možné rozdělit podle barev, podle obrázků i podle čísel. Čísla jsou ukrytá v piktogramech. Karty je možné využít na hry logické, na hry, které rozvíjejí fantazii i postřeh, a svoje si v nich najdou všechny věkové kategorie.

Hra Oeconomica nabízí hráčům přitažlivou formou úvod do světa ekonomie a financí. Není důležité, jestli zkrachujete či se stanete multimilionářem, důležité je pochopit, proč se tak stalo.

Sociologie (Institut sociologických studií FSV UK, 8.30–12.30 hod.)
Komentované a interaktivní ukázky simulací sociálního jednání založené na multiagent-based modeling v programu Netlogo. Zájemci o sociologii uvidí, jak různé podmínky sociálního života mohou vést k různým interakcím a sociálním konfiguracím.

Mezinárodní teritoriální studia (Institut mezinárodních studií FSV UK, 12.30–17.30 hod.)
Prostřednictvím několika vědomostně založených her přiblížíme návštěvníkům znalosti, kterými disponují naši absolventi a budete si moci prohlédnout řadu humorných obrázků a politických vtipů, se kterými se naši studenti během studia setkávají.

Studentský divadelní soubor Teritoriální Tyjátr vystoupí s hrou "Hledá se Stalin" - začátek ve 13.30 a 16 hodin.

 
 

Přírodovědecká fakulta

Hravé bádání s přírodovědci
Zveme vás na návštěvu do světa biologie, chemie, geologie a geografie. Namíchejte si vlastní parfém, proleťte se virtuální realitou, vyzkoušejte si práci forenzního antropologa, prozkoumejte „neviditelné“ mapy, obdivujte krásu zkamenělin nebo zjistěte, jak může výzkum kvasinek pomoci při léčení vážných chorob.


 

ŠKODA Atero
ŠKODA AUTO a.s.
Poznejte ŠKODA AUTO interaktivní formou…

Odborníci z největší české automobilky si pro vás připravili pestrý program, při kterém vás zábavnou formou seznámí s výrobou automobilů a historií společnosti. Překvapíte-li zaměstnance ŠKODA AUTO svými znalostmi, šikovností nebo velkou snahou, můžete získat zajímavé odměny.

…a prohlédněte si vůz ŠKODA ATERO – jediný na světě!

Jako každý rok, i letos žáci Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO vytvořili vůz přesně podle svých představ. Základem nového konceptu je ŠKODA Rapid, ale 26 žáků ho po 1 300 hodinách práce změnilo k nepoznání. Na Vědeckém jarmarku 2016 máte jedinečnou šanci spatřit ATERO v celé své kráse a pobavit se s jeho tvůrci o všem, co vás zajímá.

Fakulta lesnická a dřevařská Česká zemědělská univerzita v Praze
Česká zemědělská univerzita v Praze
Živá univerzita!

Fakulta lesnická a dřevařská

Jsou všechna dřeva stejně těžká? Nebo je těžší dubové či smrkové dřevo? Přijďte vyzkoušet dřevěné činky a porovnejte! Podívejte se na bezpilotní vrtulníky, které se využívají k leteckému snímkování lesních porostů! U stánku Fakulty lesnické a dřevařské se dozvíte více.

 

Fakulta životního prostředí

Na Festivalu vědy interaktivní formou představíme své inovace, moderní techniku i osvědčené postupy zoologického výzkumu a dálkového průzkumu Země.

ČEZ
ČEZ, a. s.
Inspirujte se v ČEZ Energy Zóně

Pokud nemáte možnost dostat se do nejzajímavějších nebo nepřístupných provozů elektráren Skupiny ČEZ, můžete do nich nahlédnout přímo z centra Prahy v naší oranžové ČEZ Energy Zóně prostřednictvím virtuálních prohlídek.

Můžete si u nás zahrát také zajímavé hry a stáhnout si naši aplikaci EPP - Pomáhej pohybem a pomoci tak podpořit dobrou věc.

Představíme vám také další, již čtvrtý, ročník soutěže „Vím proč“, který vás přesvědčí, že fyzika není žádná složitá věda a dá vám šanci spoluvytvářet novou fyzikální učebnici, vyhrát tablet nebo Oranžovou učebnu pro svou školu.

Baví vás fyzika? Pak určitě přivítáte informace o chystaném novém vzdělávacím portálu „Svět energie“, který bude spuštěn koncem září tohoto roku.

Česká televize – přenosový vůz HD3
Česká televize – přenosový vůz HD3
Zveme vás na prohlídku nejmodernějšího přenosového vozu ČT HD 3

PŘENOSOVÝ VŮZ HD 3

Mezi základní vybavení většiny televizních stanic se řadí její přenosové vozy. Jedná se o plně vybavená studia umístěná ve speciálních nástavbách na nákladních vozech obvykle dekorovaných logem televizní stanice, které patří. Z těchto zařízení je možné odbavovat vysílání v přímém přenosu, ale i stříhat záznamy. Každý koncert, divadelní představení, zpravodajskou událost nebo třeba sportovní přenos, který natáčí a v reálném čase vysílá Česká televize, proto doprovází i přenosový vůz.

Ten nejmodernější z řady HDTV, které technici České televize v uplynulých letech ideově navrhli, je vůz HD3, se kterým se můžete detailně seznámit na letošním Festivalu vědy. Aby plně odpovídal požadavkům České televize a splňoval náročné technické parametry, bylo jeho technologické vybavení vybráno od renomovaných světových výrobců televizních technologií. Celý vůz byl navržen a zkonstruován v České republice. Od předchozích HDTV vozů se liší zejména tím, že zohledňuje možný budoucí vývoj a je navržen tak, aby zvládl odbavit přechod do vyšší HDTV obrazové normy (HDTV – televize s vysokým rozlišením) využívající dvojnásobný datový tok, a to ze všech komponent vozu. Vůz je vybaven 8 kamerami, nicméně jeho režie je schopna odbavit až 40 signálů včetně externě připojených kamer. Jeho délka činí 13,5 metru, šířka při rozložení 3,5 metru. Jeho posádku tvoří 8 techniků.

Srdečně vás zveme na prohlídku!

Akademie věd České republiky
Akademie věd České republiky
Prezentace jednotlivých ústavů Akademie věd ČR

Ústav jaderné fyziky

Jaderná fyzika není pouze o neviditelném záření a částicích. Skrývá se za ní i velké množství technicky náročných a unikátních řešení. Jedním ze základních nástrojů, bez kterých by se moderní jaderná fyzika neobešla je vývěva a s ní související vakuum. V našem stánku uvidíte, že vakuum není pouze užitečné ale i zajímavé a zábavné.


Astronomický ústav

Astronomický ústav AV ČR nabídne pozorování dalekohledem. Za jasného počasí se podíváte přes speciální filtr na naší nejbližší hvězdu - Slunce, za zatažené oblohy se zaměříme na pozemské objekty a ukážeme si i tak, co dalekohled umí, tedy co znamená zvětšení, zorný úhel či zorné pole dalekohledu.


Ústav makromolekulární chemie

Věnujeme se životnímu cyklu syntetických i přírodních polymerů. Bez přírodních polymerů by život nebyl možný a syntetické polymery jsou v mnoha oborech lidské činnosti již zcela nepostradatelné. Zajímavé a dosud netušené možnosti nabízejí syntetické polymery v moderní medicíně, elektronice a energetice. Podrobněji Vám představíme tři vybrané oblasti našeho badatelského zájmu:
• Magnetické nano- a mikročástice pro biologické a lékařské použití Vyvíjíme magnetické nanočástice pro cílenou léčbu a diagnostiku nemocí. Využíváme magnetismu částic k dopravě na určité místo v těle a kontrastní vlastnosti částic jsou nám nápomocny při zobrazování magnetickou rezonancí. S magnetickými mikročásticemi lze lehce manipulovat pomocí magnetického pole v různých kapalinách a směsích. Tohoto jevu využíváme k selektivnímu záchytu patogenních mikroorganismů či diagnostických markerů z různých druhů potravin či tělních tekutin.
• Polymerní membrány pro vodíkovou ekonomiku a lithiové baterie Polymerní membrány, které vyvíjíme, hrají zásadní roli v budoucím způsobu skladování energie.
• Hydrogely nejen v medicíně Profesor Otto Wichterle začal měkkými kontaktními čočkami a my dnes pokračujeme výzkumem hydrogelů pro tkáňové náhrady, operace oka, zubů, hojení kůže, uvolňování léčiv a pro diagnostické metody. Kromě výzkumu hydrogelů pro lékařské aplikace je i mnoho dalších možností využití jejich unikátních vlastností – např. využití bobtnání gelů pro sorpce velkých objemů kapalin v technologiích čištění vod a prostředí.

Program na stánku doplňujeme pokusy a vzorky, na které si spolu s námi budete moci sáhnout. Molekulární obři. Názorná a zábavná přednáška Michala Babiče o polymerech a makromolekulách. Jak vznikají, jak se chovají, proč jsou užitečné, kde se s nimi potkáváme a proč mají svůj vlastní Ústav.


Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i.

Na Ústavu chemických procesů AV ČR řešíme mimo jiné otázku komplexního využití biomasy pomocí ekologicky šetrných postupů tzv. zelené chemie v rámci Centra kompetence pro výzkum biorafinací (BIORAF) a v rámci AV21, Potraviny pro budoucnost se zabýváme vývojem nových bezodpadových a šetrných technologií. Představíme vám, jak se pěstuje biomasa a zpracovávají odpadní materiály mikrobiálního, rostlinného a živočišného původu za účelem získání potravin, doplňků stravy, krmiv, hnojiv, či stimulátorů růstu hospodářských plodin. Dále vám ukážeme, že chemie je všude kolem nás a i kuchyně se může stát chemickou laboratoří! Uvidíte světelné a barevné efekty potravin, vyzkoušíte si, jak vás mohou klamat smysly, dozvíte se, jaké potraviny použít pro chemický experiment, budete si moci vyplnit kvíz a vše si sami vyzkoušet.


Ústav experimentální botaniky

Rostliny v laboratoři Nahlédněte s námi, jak se s rostlinami pracuje v laboratoři. Ukážeme Vám zahrádku rostlin pěstovaných ve skleničkách (in vitro) na agarovém živném médiu. Kromě toho Vám ukážeme, jak se v laboratoři pipetuje a také, jak vypadají rostliny pod mikroskopem...


AV MEDIA, a.s. - PASCO
AV MEDIA, a.s. – PASCO
PASCO

Přírodovědné experimenty pomocí PASCO. Můžete nejen nahlédnout za oponu - do světa profesionálních badatelů, ale podle hesla „věda není žádná věda“ se sami stanete součástí objevitelského procesu.

Časopis ABC, Czech News Center
Časopis ABC, Czech News Center
Časopis ABC

Tradiční vědeckotechnický časopis ABC, který v příštím roce oslaví už 60. výročí svého založení, je určen především dětem druhého stupně základních škol. Na stánku na Festivalu vědy nabídne setkání s redaktory, diskuzi o současném i historické ABC a rozdávání remitendních výtisků.

Národní technické muzeum
Národní technické muzeum
Edukační programy Národního technického muzea

Národní technické muzeum představí nabídku edukačních programů, při kterých je možné se interaktivní formou seznámit s technickými obory. Předvedeny budou ukázky aktivit z workshopů k výstavě Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.

Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola
Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola
Jak bojovat s viry?

Čas od času nás umí viry pěkně potrápit. Nachlazení, chřipky, opary ani bradavice si nevybírají. Snad každý z nás má v zásobě zaručený recept, jak s nimi zatočit. I my jich pro vás pár máme a rádi se s vámi o ně podělíme. Některé z nich vypadají dost neuvěřitelně a spíš pro zasmání, ale věda už jim přišla na kloub a zdá se, že naše babičky a dědečci přeci jen věděli, co dělají. Kdo nedá na babské rady, přijde si taky na své, protože i farmaceutický průmysl zbrojí proti virům, co mu síly stačí.

Masarykova střední škola chemická
Masarykova střední škola chemická
Představení jedné z nejstarších průmyslových škol v Praze

Similia similibus solvuntur, podobné v podobném se rozpouští a proč je to důležité. Různé druhy rozpouštění a k tomu barevné pokusy předvedou středoškoláci z Křemencárny.

Úřad průmyslového vlastnictví ČR
Úřad průmyslového vlastnictví ČR
Český patentový a známkový úřad

Úřad průmyslového vlastnictví je český patentový a známkový úřad. Na stánku zjistíte, co je to duševní vlastnictví a co do něj patří. Dovíte se, jak je to s patenty a s ochrannými známkami. A co musí Váš nápad splňovat, abyste se mohli chlubit, že jste vlastníkem patentu? A dá se chránit i to, že výrobek má zajímavý tvar?

V kvízech a dalších hrách si vyzkoušíte, jestli poznáte slavné vynálezce a jejich patenty. Uvidíte, jaké nápady můžeme najít v patentových databázích. Naučíme vás, jak je vyhledat. Ukážeme vám i další zajímavé databáze. A budete se nás moci zeptat na všechno, co byste chtěli o patentování vědět.

Policie ČR
Policie České republiky
Je lépe zločinu předcházet, než ho trestat

Policie České republiky se preventivní činností snaží předcházet majetkové i násilné trestné činnosti páchané v naší společnosti. Víte, jak se v krizových situacích správně chovat? Chráníte si dostatečně svůj majetek? Co patří k zásadám vlastního bezpečí? Poradí vám policejní preventisté.

Policejní specialisté na identifikaci
Policie České republiky – Kriminalistický ústav Praha
Policejní specialisté na identifikaci

Policejní specialisté na identifikaci aneb Jak se obětem vrací identita

Pád letadla, havárie autobusu, vlaku nebo teroristický čin. Všechny tyto události mají jedno společné – velký počet obětí. Nálezy značně poškozených těl obětí nebo jen částí jejich pozůstatků, anonymita, přítomnost cizinců…to vše jsou faktory, které policistům ztěžují identifikaci. V těchto případech nastupuje speciálně vyškolený tým třiceti odborníků. Kdo jsou specialisté na identifikaci? Jak při identifikaci postupují? Jaké mají speciální vybavení? Kriminalistický ústav Praha představí na Festivalu vědy činnost českého DVI týmu, který vznikl za podpory projektu Švýcarsko-české spolupráce.

Městská policie Praha
Oddělení prevence Městské policie hl. m. Prahy
Vyzkoušejte si řidičák nanečisto

Návštěvníci si vyzkouší "řidičák nanečisto" - simulaci dopravních situací, jízdu na dopravním hřišti, projdou "řidičskou zkouškou" a obdrží "řidičský" průkaz.

UNIPETROL RPA, s.r.o.
UNIPETROL
Zažijte chemii na stánku Unipetrol!

Přijďte bojovat proti zákeřným virům (samozřejmě jen virtuálně), ověřit si svoje znalosti z chemie, procvičit logické myšlení a zasoutěžit si o ceny – pokud sledujete Facebook Zažij chemii www.facebook.com/zazijchemii, žádná otázka vás nepřekvapí :-). Sílu své mysli si prověříte také prostřednictvím zábavného Mindballu!

Techmania Science Center o.p.s.
Techmania Science Center o.p.s.
Buďte zVĚDAvý.

Experimentujte! Interaktivní exponáty a vědecké pokusy jsou pro každého.

Valeo
Valeo
Chytrá auta jsou na cestě k Vám!

Podívejte se na naše prototypy chytrých aut a poznejte, jak fungují jejich „očí“ a „uší“.

Technologie Vám představí špičkoví vývojáři z našeho výzkumného centra v Praze, kde pracujeme na zvyšování bezpečnosti automobilů. Pomocí senzorů na bázi radarů, ultrazvuku, laserových skenerů a kamer monitorujeme okolí vozidla, zejména pak další pohybující se objekty, jako vozidla, chodce, cyklisty, motocykly apod. Informace z těchto senzorů pak skládáme dohromady, a pokud detekujeme nebezpečnou situaci, na kterou řidič nereaguje, zasáhne elektronika do řízení vozidla, abychom zabránili nehodě či abychom snížili její dopady na životy a zdraví. Pracujeme jak na vývoji nových generací senzorů a jejich funkcí, tak i na aplikacích dle požadavků našich zákazníků – předních světových automobilek. Výsledky testujeme na autech jak na našem uzavřeném testovacím okruhu nedaleko Prahy, tak v reálném provozu.

www.valeo.cz

Nestlé
Nestlé
Jídlo je věda, ale žít zdravěji zvládne každý.

Na stánku představíme globální program Nestlé Healthy Kids (Nestlé pro zdraví dětí), který ukazuje dětem vyvážený životní styl a že to není žádná těžká disciplína.

Mobilní planetárium
MOBILNÍ PLANETÁRIUM PRAHA
Sférické projekce zábavně-vzdělávacích filmů a full-dome show

Navštivte první m o b i l n í planetárium v ČR, které se snaží hravou a zábavnou formou v rámci projektu „Planetárium do škol – planetárium, do kterého nemusíte chodit, ale které samo přijede k Vám!“ přispívat k popularizaci vzdělání v oblasti astronomických a přírodních věd. Již 5. rokem Mobilní planetárium působí v oblasti předškolního a základního vzdělávání a organizuje na školách zábavně-vzdělávací programy postavené na promítání v tzv. planetární kupoli, se kterou se pohybuje po všech krajích a regionech ČR.

Čeká Vás nabídka pořadů pro různé věkové kategorie diváků od 3 do 100 let, takže na své si přijdou nejen děti, ale také zvídaví dospělí.

Během projekcí pořadů Mobilního planetária můžete zažít třeba exkurzi do hlubin oceánu k tzv. černým kuřákům a zamyslet se, zda je možná existence života bez Slunce a slunečních paprsků, podívat se, jak vypadá povrch jednotlivých planet Sluneční soustavy, nebo si představit, jaké to je ocitnout se v kůži kosmonauta či ve stavu bez tíže. Při projekci se navíc leží, čímž je zážitek z projekce ještě umocněn.

Na Festivalu vědy 2016 budou představeny všechny pořady, které Mobilní planetárium má aktuálně v nabídce. Více informací, recenze a ukázky z nich naleznete na www.mobilniplanetarium.cz.

Těšíme se na Vás v projekčních kupolích!

doc. Ing. Pavel Ulbrich, Ph.D,
doc. Ing. Pavel Ulbrich, Ph.D. (VŠCHT Praha)
8.00-9.00 hod.: Viry - neviditelní zabijáci

Dr. Ing. Michaela Rumlová
Dr. Ing. Michaela Rumlová (VŠCHT Praha)
9.00-10.00 hod.: Slabá místa v životním cyklu HIV – jsou vůbec nějaká?

Ing. Vladimíra Škopová
Ing. Vladimíra Škopová (VŠCHT Praha)
10.00-11.00 hod.: Není to jen o virech! (Drobní vetřelci mezi námi)

doc. Ing. Jan Pánek, CSc.
doc. Ing. Jan Pánek, CSc. (VŠCHT Praha)
11.00-12.00 hod.: Falšování potravin a jeho důsledky z pohledu výživy

doc. Ing. Jaroslav Dobiáš, CSc.
doc. Ing. Jaroslav Dobiáš, CSc. (VŠCHT Praha)
12.00-13.00 hod.: Balení a ochrana potravin před působení mikroorganismů

Robin Kryštůfek
Robin Kryštůfek (UK Praha, ÚOCHB AV ČR)
13.00-14.00 hod.: Virus versus člověk

Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M.
Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M. (VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.)
14.00-15.00 hod.: Principy úpravy a dodávky pitné vody a moderní trendy

www.energeticka-gramotnost.cz
Energetická gramotnost (Fakulta elektrotechnická ČVUT)
www.energeticka-gramotnost.cz

V rámci Festivalu vědy je možné zúčastnit se přednášky Energetická gramotnost, kterou organizuje Fakulta elektrotechnická ČVUT. Jedná se o interaktivní 45 minutovou prezentaci o základní problematice v české energetice. Žáci a studenti se zábavnou formou vzdělávají a zároveň mají možnost vyhrát hodnotné ceny. Vzhledem k omezené kapacitě je potřeba třídu předem objednat přes formulář na internetových stránkách projektu www.energeticka-gramotnost.cz (v sekci Pro školy) nebo emailem na egramotnost@fel.cvut.cz.

Tento web používá ke správné funkci soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Nastavení "cookie" na této webové stránce jsou nastaveny na "povolit cookies", aby vám bylo zaručeno co nejlepší procházení. Chcete-li i nadále používat tuto webovou stránku bez změny nastavení souborů cookie nebo bez stisknutí tlačítka "Souhlasím" dole, dáváte k tomu automaticky souhlas.

Zavřít